Co w życiu jest ważne – tak naprawdę?

Syneczku, 

kieruję te słowa do Ciebie, choć mam nadzieję, że nigdy nie będziesz ich musiał czytać. Że będziesz miał to wszystko wdrukowane głęboko w serce, że będzie dla Ciebie oczywiste i tak naturalne jak oddychanie.

Chciałabym, żebyś wiedział i czuł, że wszyscy ludzie są tak samo ważni. Obojętnie czym się zajmują, o ile robią to uczciwie, żaden z nich nie jest ważniejszy i lepszy od drugiego. Czy to pan ze śmieciarki, którą zafascynowany oglądasz co rano, czy pani ze sklepu, pan nabijający śmieci koło bloku na śmieszny szpikulec, albo ten w garniturze, z laptopem pod pachą. Prezes banku, pisarz, malarz, muzyk, hydraulik, ogrodnik, dyrektor finansowy – to tak naprawdę bez znaczenia. W jednej z Twoich ulubionych książeczek cyferki kłócą się o to, która jest ważniejsza, pamiętasz? A pamiętasz co odpowiada im pan listonosz?

Jak wszystkim Wam wiadomo, 
pogląd na sprawę zmienia, 
jak mu tam, punkt widzenia!

To jasne, że bez zera dziesiątka by nie stała,
lecz bez jedynki z przodu też by się nie udała!

Wniosek jeden, jak mawia pan profesor Liczebny, 
każdy ma swoje miejsce i każdy jest potrzebny.*

Fragment wiersza Jacka Cygana pt. Cyferki

Pamiętaj o tym, synku. Każdy jest potrzebny, tak samo jak w orkiestrze. Wyobrażasz sobie orkiestrę, w której są same pierwsze skrzypce? Żadnych drugich głosów, kontrapunktów, żadnej harmonii, wszyscy grają unisono? Trochę dziwnie, prawda? Na scenie nie ma znaczenia czy jesteś pierwszą trąbką czy czwartą waltornią – dla właściwego brzmienia potrzebny jest każdy instrument wymieniony w partyturze. Dla dobrego zgrania orkiestry jaką jest państwo, a może nawet świat, potrzebni są wszyscy ludzie, niezależnie od rzędu, w którym zajmują miejsce.

Każdy ma swoje miejsce i każdy jest potrzebny

Pamiętaj, kochanie: ważniejsze od tego jakie mamy stanowisko i ile zarabiamy jest to, jakimi jesteśmy ludźmi. Czy potrafimy wyciągnąć rękę do drugiego człowieka wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebuje? Czy umiemy powiedzieć “jeśli będziesz czegoś potrzebować, daj znać”, osobie, o której wiemy, że na pewno da znać i że ta pomoc może nas kosztować sporo stresu i czasu? Czy potrafimy patrzeć na człowieka nie widząc koloru jego skóry, jego orientacji seksualnej, pochodzenia, tego, że może nie ma ręki albo jedną nogę ma krótszą? Czy potrafimy widzieć w człowieku jego cechy charakteru, zainteresowania, a nie to jak wygląda, kogo kocha i na kogo głosował w ostatnich wyborach?

To jest tak naprawdę ważne, synku. To, jakimi jesteśmy ludźmi. A jeśli coś ci się nie podoba w innych, chciałbyś ich oceniać, zmieniać, najpierw weź głęboki oddech, policz do dziesięciu, a potem spójrz na tego młodego mężczyznę w lustrze i zacznij od niego. Jeśli chcesz, żeby ten świat był lepszym miejscem, zacznij od siebie, kochanie. 

Czasem wystarczy pomocna dłoń

Mogą Ci się spodobać również:

12 komentarzy

 1. Bardzo wzruszający i piękny tekst, aż się łza w oczu kreci. Napisałam niedawno kartkę do syna, pisząc mu, ile wniósł w moje życie, ile dla mnie znaczy, i jak bardzo się ciesze, ze jest taki, a nie inny. Chyba się wzruszył. Wiele razy prosił mnie, żebym mu ja czytała. Pozdrawiam serdecznie!

  1. Hmm, no nie do końca jestem przekonana czy „wszystko” jest ważne, bo co to znaczy „wszystko”? Dla mnie ważne są te wartości, o których napisałam w tekście.

 2. Tak, liczy się przede wszystkim to, jakimi jesteśmy ludźmi, jak traktujemy siebie i innych – reszta to dodatki. Ostatnio pisałam o filmie „Ink”, który pięknie porusza tę kwestię. Polecam obejrzeć.

 3. Ślicznie napisane, a w tym co mówisz jest wiele racji, choć myślę, że każdy, na swój sposób pragnie być wyjątkowy.

 4. Słoneczniaki!

  Bardzo potrzebny wpis – mam nadzieję, że wiele osób go przeczyta!
  Od lat przekazujemy sobie nawzajem, by kochać bliźniego, jak siebie samego. Oby kolejne pokolenia doświadczyły takiej miłości od nas i mogły się nią dzielić.

  Pozdrawiam cieplutko, Agnieszka

 5. Wpis w punkt! Każdy jest ważny i potrzebny dla innych. Dziwi mnie tylko, że ludzie o tym zapomnieli i trzeba im to stałe przypominać, jakby to było trudne do zapamiętania.
  Pozdrawiam

 6. Prawda <3 chciałabym przekazać to swojemu synkowi, aby i on w dorosłym życiu umiał spojrzeć na każdego człowieka bez uprzedzeń, bez oceniania i porównywania. I by zdawał sobie sprawę, że ten człowiek może mieć inne zdanie od niego i wcale nie oznacza to konieczności rozstrzygania, kto ma rację. Bo zdania mogą być różne i to jest jak najbardziej ok.

 7. Piękny i ważny post, mam nadzieję, że moje dziecko też będzie, o tym pamiętać i że każdy dorosły też sobie, o tym przypomni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *