Cukier do kawy #1

CZERWIEC 2020

cukier do kawy

Niedawno przeprowadziłam ankietę na Facebooku, a właściwie dwie. Pierwsza z pytaniem czy cykl, w którym polecałabym np. raz w miesiącu ciekawe artykuły, książki, wydarzenia, miałby sens. Wynik: 100% na tak 😉 Druga ankieta dotyczyła nazwy. Wygrała ta, której po cichu kibicowałam, czyli – Cukier do kawy 🙂 Kto nie głosował ten trąba, każdy głos był ważny (o wygranej zadecydował bowiem jeden głos!), wszelkie skargi składać można w komentarzach, może jeśli zbierze się odpowiednie lobby to przeprowadzimy wybory uzupełniające 😀

Po tym pompatycznym wstępie zaprosić mogę z nieukrywaną radością do zagłębienia się w lekturę przeciekawych artykułów i książek. Enjoy!

Coś do poczytania w Internetach

Jarosław Juszkiewicz był głosem nawigacji Google – na początek niesamowicie fascynujący wywiad z człowiekiem, którego głos zna chyba każdy z nas! Głośno o nim zrobiło się w momencie kiedy padła decyzja, żeby głos z map Google zastąpić przez automat. Bardzo, bardzo polecam!

Women shaming – trudny temat, ale nie bójmy się o nim mówić głośno. Artykuł o tym co kobiety (najczęściej) robią innym kobietom. Badania na temat zawstydzania innych osób, komentowania ich wyglądu, stanu cywilnego, posiadania bądź nie dzieci. Materiał płatny, ale zdecydowanie warto przeczytać (można też skorzystać z tego, że pierwszy miesiąc jest za 1zł, potem nie trzeba nic dopłacać, można po prostu zrezygnować #grażynatip).

Coś na uspokojenie jeśli chodzi o jedzenie warzyw przez dzieci

Lato to taki moment, kiedy na wyciągnięcie ręki mamy mnóstwo pięknych, pysznych warzyw, a nasze dzieci często mają je raczej w poważaniu. Skąd to się bierze i jak sobie z tym niejedzeniem warzyw poradzić? Polecam dwa świetne artykuły 🙂

5 najczęstszych powodów dlaczego dzieci nie chcą jeść warzyw – z pewnością ten artykuł ukoi nerwy niejednego rodzica! Moja ulubiona Zuzia Antecka z bloga szpinakrobiblee po raz kolejny przynosi spokój 😉

Zabawy oswajające jedzenie – trochę o neofobii i jak oswoić jedzenie warzyw przez dzieci.

Książki, które przeczytałam i polecam:

Od razu uprzedzam, że moim ulubionym rodzajem książek jest literatura faktu, reportaże, pamiętniki, wspomnienia, biografie. Czytam je na tony. Także jeśli ktoś liczy na polecenia ciekawej beletrystyki, takiej żeby odprężyć umysł po ciężkim dniu, to nie wiem czy kiedyś taka pozycja tutaj trafi, choć oczywiście nie wykluczam. Mimo wszystko serdecznie polecam Wam wszelkie reportaże, naprawdę! Pozwalają spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy i wyobrazić sobie co może czuć drugi człowiek w różnych sytuacjach. Szczególnie, że polecać będę książki, które dobrze się czyta, bez jakichś pompatycznych wypowiedzi bardzo-ważnych-naukowców, których normalny człowiek nie jest w stanie zrozumieć. Także nie bójcie się i śmiało sięgajcie po te propozycje. To nie są wszystkie książki, które przeczytałam, ale te, które naprawdę polecam! Na początek 3 propozycje:

Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia, M. Jędryka – zacznijmy od epidemii, skoro w takich czasach przyszło nam żyć. Świetna książka, w której autor mierzy się z epidemią ołowicy, która miała miejsce na Śląsku w latach 70. Opowieść o dzieciństwie PRLu i klasie, która nagle zaczęła „znikać”, a także o walce wspaniałej kobiety, lekarki, o zdrowie i życie dzieci.

Czarni, P. Reszka – reporter (jeden z moich ulubionych) przeprowadza setki rozmów z księżmi, byłymi księżmi, biskupami, zakonnikami i… “przyjaciółkami” księży. Wnika w świat kościoła po to, żeby pokazać go od środka. Nie atakuje, nie stawia pytań z tezą, po prostu rozmawia. Tak jak lubię, zagadnienie przemaglowane z każdej strony, pozwala przyjrzeć się jak świat kościoła wygląda od środka.

Gad. Spowiedź klawisza, P. Kapusta – jak wygląda praca w służbie więziennej i życie za kratami. Z wielu rzeczy człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy. Książka w formie rozmów z pracownikami służby więziennej.

kawa i cukier do kawy
Ktoś sobie życzy cukier do kawy? 😉

Dajcie proszę znać co myślicie o takiej formie „Cukru do kawy”. Czy czegoś jest za mało/za dużo? Może interesują Was artykuły/książki na konkretne tematy? Śmiało, dajcie znać, każda uwaga jest dla mnie bardzo ważna!

Drugi wpis z cyklu „Cukier do kawy” możecie już przeczytać TUTAJ 🙂

Mogą Ci się spodobać również:

17 komentarzy

  1. Świetny pomysł na serię wpisów! Lubię takie zebrane w jednym miejscu polecajki. Women shaming na Wysokich Obcasach to bardzo ważny i aktualny temat, fajnie że nie umieszczasz tylko łatwych rzeczy, ale i takie, nad którymi trzeba się zastanowić.

  2. Książek nie znam jakie polecasz, ale ostatnio nadrabiam zaległości czytelnicze więc może jakaś pozycja wpadnie na listę.

    1. Ja nie mam pojęcia jak jest na serio, nie znam nikogo żeby porozmawiać na żywo, więc na mnie ta książka zrobiła wrażenie.

  3. Ostatni raz używałam z 5lat temu :)) ale to samego pomysłu bardzo fajny pomysł. Zawsze ktoś inny znajdzie coś ciekawego, na co sami nie trafimy.

    1. Fajnie napisane i bardzo ciekaw rzeczy polecasz 🙂 temat jedzenia warzyw przez dziecko przerabiam, a i to co kobiety robią kobietom jest mi bliskie … I mam nie koniecznie pozytywne doświadczenia zawiązane z tym gatunkiem naszym xd

  4. O matko, też uwielbiam literaturę faktu. Mam spore zaległości ostatnio, chętnie sięgnę po polecane tytuły. Jeśli mój regał się zawali, to będzie to Twoja wina! 😁 ale jak zostaniesz prezydentką kraju, to wprowadzisz prezent za 100 przeczytanych książek i wtedy dostanę nowy regał. Więc w sumie luz, wyjdzie na zero

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *