Cukier do kawy #3

cukier do kawy

SIERPIEŃ 2020

W sierpniu to ja się wyjątkowo dużo naczytałam, wykorzystując do tego kolejny w tym roku urlop (póki co wygląda na to, że ostatni). Trafiło się kilka książek, w trakcie czytania których myślałam sobie „ja nie mogę, co mnie podkusiło” i cieszę się, że nie musicie ich czytać, bo na pewno o nich tutaj nie napiszę! (chyba, że chcecie takie anty-polecenia? dajcie znać!). A tymczasem bez zbędnych wstępów, wszak to nie apel w szkole, przechodzę sprawnie do polecania tekstów dostępnych w internecie (przeważnie niezbyt długich, takich o, na długość kawy) oraz przeciekawej literatury, choć nie zawsze lekkiej, łatwej i przyjemnej (ale za to ważnej!).

ARTYKUŁY – INTERNET

Jej wysokość, japonka – od tego artykułu zacznijmy, gdyż jest idealny do zatrzymania lata na dłużej 🙂 Historia klapek japonek, dużo ciekawych zdjęć, nie spodziewacie się na pewno ile faktów może się zmieścić w średniej długości artykule 🙂 Polecam serdecznie, do czytania najlepiej w… japonkach 😀

Nie święte, nie dziwki, po prostu kobiety – wywiad, który ukazał się w maju w Wysokich Obcasach. Martyna Wojciechowska rozmawia z dyrektorką jedynego na świecie domu opieki dla byłych pracownic seksualnych, który znajduje się w Meksyku. Historie kobiet, poświęcających się dla swoich dzieci, często porywanych przez stręczycieli i zmuszanych do prostytucji. Przejmująca rozmowa.
Dostęp do “Wysokich Obcasów” jest płatny, ale pierwszy miesiąc kosztuje 1 zł, potem można się wycofać bez dodatkowych kosztów.

Marta Frej o historycznym, feministycznym komiksie – wywiad z rysowniczką Martą Frej, którą absolutnie uwielbiam. Stworzyła komiks o polskich kobietach walczących o niepodległość, przedstawiła tę walkę z naszej, kobiecej strony. Baaardzo dawno nie czytałam komiksów, ale ten z przyjemnością zakupię! Sam wywiad to ogromna porcja wiedzy o dromaderkach (nie wiesz kto to? dowiesz się czytając tę rozmowę ;)). Komiks można kupić tutaj, choć jeszcze nic na jego temat nie napiszę, póki nie przeczytam 🙂

Bunt dwulatka: czy istnieje? – powoli zbliżamy się do 2 urodzin Szymka, zdarzają mu się różne, przedziwne zachowania, które pewnie jeszcze kilkanaście lat temu byłyby uważane za „buntowanie się”, za bycie „niegrzecznym”. Warto wiedzieć skąd to się wszystko bierze i o co w ogóle kaman z buntem, który buntem wcale nie jest.

KSIĄŻKI

Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości, P. Mieśnik – w nawiązaniu do wywiadu Martyny Wojciechowskiej podsuwam książkę o prostytucji właśnie. Książka jest polskiego autora, zatem dowiemy się z niej głównie o tym jak sytuacja wygląda w naszym kraju. Temat jest przemaglowany ze wszystkich stron (nawet z takich, o których nie wiedziałam, że istnieją). Wypowiadają się również osoby związane z „branżą”, co dla mnie w takich książkach jest zawsze wartościowe, bo nie jest tylko wywodem reportera, ale też oddaje głos osobom, o których jest książka. Polecam, naprawdę. I dajcie znać jakie będą Wasze odczucia po przeczytaniu.

Saudyjka za kierownicą, Manal Asz-Szarif – o tym, że kobiety mają super moce, wiadomo nie od dziś i ja również nie od dziś o tym trąbię. Zatrąbić klaksonem w samochodzie prowadzonym przez siebie samą, chciała saudyjska aktywistka Manal Asz-Szarif. Jak wiemy teraz, dzisiaj, kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą już prowadzić samochody. Zdecydowanie warto się dowiedzieć jak długa i kręta droga do tego prowadziła.

Dziewczyny ocalałe. Kobiety, które przetrwały Holocaust, A. Herbich – opowieści siedmiu cudownych kobiet o trudnych czasach wojny, ale również o tym co było przed wojną i co po niej. Takie historie zawsze są wartościowe, nieważne ile by się nie przeczytało książek ze wspomnieniami wojennymi, można sięgnąć po kolejną. One są absolutnie niezbędne po to, aby zawsze pamiętać. Szczególnie w takim dniu jak dziś, pierwszego września.

Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu, P. Dołowy – kolejna książka w tej samej tematyce, ale uważam, że naprawdę takich książek nigdy za dużo. Tylko ta z kolei dużo bardziej emocjonalna, o tyle, że czytałam ją jako mama i rozrywała mi serce myśl o tym, jakich wyborów musiały dokonywać matki podczas wojny. Te opowieści właśnie to pokazują – jak wiele można zrobić dla własnego dziecka. I jak mocno wojna wpływa na dziecięcą psychikę, zostając z nimi już do końca życia.

A Ty? Co dodasz do tej listy? Jestem bardzo ciekawa!

Mogą Ci się spodobać również:

15 komentarzy

    1. Pewnie wtedy też miała możliwość porozmawiać z dyrektorką tego ośrodka. Muszę znaleźć na playerze ten odcinek i obejrzeć 🙂

  1. Wspaniałe propozycje szczególnie ten artykuł w Wysokich Obcasach.Uwielbiam Marynę Wojciechowska i jej misję pokazywania różnorodności i siły kobiet.

  2. Bardzo ciekawe propozycje 🙂 Z moich wakacyjnych lektur dodam „Jutro należy do kotów” Bernarda Werbera, „Ego-rcyzmy” Mateusza Grzesiaka i „Księgę Diny” H. Wassmo. Wszystkie polecam! Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *