Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu czyli 20 cytatów z „Małego Księcia”

Bywają takie dni, szczególnie ostatnimi czasy, że zmagamy się z nadmiarem myśli. I już nie wiemy co jest ważne, a co nie. Czy lepiej mieć, czy lepiej być. I o co tak właściwie chodzi w życiu. Z tej okazji przygotowałam dla Was cytaty z Małego Księcia, Antoine de Saint-Exupéry’ego. Miłej lektury!

Dorośli sami niczego nie rozumieją, a ciągłe tłumaczenie im wszystkiego jest dla dzieci męczące…
***
Potrafiłem na pierwszy rzut oka odróżnić Chiny od Arizony. To bardzo przydatna umiejętność kiedy się zabłądzi w nocy. 
***
Dorośli lubią liczby. Kiedy opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie pytają o to, co naprawdę ważne. Nigdy nie chcą się dowiedzieć: “Jak brzmi jego głos? W co najbardziej lubi się bawić? Czy zbiera motyle?”. Wolą zapytać: “Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?”.
***
Jeśli powiecie dorosłym: “Widziałem ładny dom z różowych cegieł, z geranium w oknach i gołębiami na dachu…”, nie zdołają sobie wyobrazić tego domu. Musicie oznajmić: “Widziałem dom za sto tysięcy franków”. Wtedy zawołają: “Jaki piękny!”.
***
– Znam planetę – mówił – na której żyje pan o czerwonej twarzy. Nigdy nie wąchał kwiatów. Nigdy nie patrzył w gwiazdy. Nigdy nikogo nie kochał. Nigdy nie zajmował się niczym oprócz liczenia. I całymi dniami powtarza tak jak ty: “Jestem poważnym człowiekiem! Jestem poważnym człowiekiem!”. Puchnie przy tym z dumy. Ale to nie człowiek, to grzyb!
***
Gdy chce się być dowcipnym, trzeba czasem skłamać.
***
Jeśli ktoś kocha kwiat, jeden jedyny na tych milionach, milionach gwiazd, to wystarczy, że spojrzy w gwiazdy, by czuć się szczęśliwym.
***
Muszę znieść te dwie czy trzy gąsienice, jeśli chcę spotkać motyle.
***
Od każdego należy wymagać tyle, ile może dać.
***
– W takim razie osądzisz sam siebie – zaproponował Król. – To najtrudniejsze zadanie. Zdecydowanie trudniej sądzić samego siebie niż drugiego człowieka. Jeśli zdołasz to zrobić, będzie to znaczyło, że jesteś prawdziwym mędrcem.
***
– Piję – odparł ponurym tonem Pijak. 
– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę. 
– Żeby zapomnieć. 
– Zapomnieć o czym? […]
– Zapomnieć, że jest mi wstyd – przyznał Pijak, spuszczając głowę.
– Czego się wstydzisz? […]
– Wstydzę się tego, że piję!
***
Pośród ludzi też można poczuć się samotnym.
***
Jeśli mnie oswoisz, zaczniemy siebie potrzebować. Staniesz się dla mnie jedyny na świecie. Ja stanę się dla ciebie jedyny na świecie…
***
Zna się tylko te rzeczy, które się oswoi.
***
Dobrze widzi się tylko sercem. To, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu.
***
Zawsze stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.
***
Nigdy nie jesteśmy zadowoleni tam, gdzie jesteśmy.
***
– Tylko dzieci wiedzą, czego szukają – rzekł Mały Książę. – Tracą czas na szmacianą lalkę, która staje się dla nich bardzo ważna. Jeśli im się ją zabierze, zaczynają płakać…
– Mają szczęście. – powiedział Zwrotniczy.
***
– Ludzie tłoczą się w ekspresach – powiedział Mały Książę – ale zapominają, czego szukali. Zaczynają się wtedy miotać i kręcić w kółko…
Po chwili dodał: 
– Nie warto…
***
Oczy nie widzą. Trzeba szukać sercem.

Mały Książę

Który cytat jest Waszym ulubionym? A może macie takie cytaty z Małego Księcia, które nie znalazły się tutaj, a uważacie, że powinny? Podzielcie się w komentarzu 🙂

Mogą Ci się spodobać również:

13 komentarzy

  1. Warto zauważyć, że jest bardzo wiele przekładów „Małego Księcia”. Nie w każdym ta sztandarowa fraza „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” brzmi właśnie tak. Choćby dlatego warto podać nazwisko tłumacza.
    Pozdrawiam!

  2. Przypomniała mi się moja matura. Mały Książę to jedna z lektur, którą omawiałam na maturze ustnej. Ależ to był ładny maj! 🙂 najbardziej lubię cytat o liczbach, od lat. Trafia w sedno.

  3. Mam wrażenie, że jestem jedyną osobą, która nie rozumie fenomenu Małego Księcia. Ale ta książka jest kopalnią fajnych cytatów!

    1. Polecam w takim razie film animowany „Mały Książę”, który dzieje się we współczesnym świecie i przekłada tę historię na nasz świat. Przepiękny i warty obejrzenia, mimo że to niby bajka dla dzieci, ale naprawdę warto zobaczyć. Mały Książę nabiera zupełnie nowego, pełniejszego znaczenia.

  4. Przyjemnie jest chociaż na chwilę wrócić do tej powieści. Uwielbiam mądrość w niej zawartą, a z wymienionych cytatów najbardziej lubię „Od każdego należy wymagać tyle, ile może dać”. Super tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *